Кремљ: Ердоган бара состанок со Путин

Од:

Кремљ денеска соопшти дека претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган побарал состанок со рускиот претседател Владимир Путин, во Париз на 30. номеври.

dobivaj vesti na viber

– Предлогот на турската страна за состанокот на ниво на шефови на државите е упатен до претседателот, тоа е се што можам да кажам, изјави потпаролот на Кремљ за медиумите.

Путин и Ердоган, како што е најавено, ќе присуствуваат на глобалниот самит за климатски промени во Париз, кој ќе започне на 30. ноември, наведуваат медиумите.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Њујорк тајмс објави снимка: „Вака Путин го играше Западот 20 години“

Ана Ололовска

Русија им забрани влез во земјата на 154 членови на британскиот парламент

Ана Ололовска

Русија ја укинува горната старосна граница за пријавување во војска

Ана Ололовска

Лајен: Русија ја користи храната како оружје, ЕУ не смее да падне во нова замка на зависност

Ана Ололовска

ВИДЕО: Русија првпат од почетокот на војната одржа заеднички воени вежби со Кина

Предраг Петровиќ

Делегации од Финска и Шведска во Турција на разговори за кандидатурите за НАТО

Leave a Comment

3 × 3 =