Кремљ: Договорен е прелиминарниот датум за видео-конференција Путин-Бајден

Од:

Помошникот на рускиот претседател Владимир Путин изјави дека видеоразговорот со американскиот претседател Џозеф Бајден ќе се одржи по патувањето на рускиот лидер во Индија, планирано за следната недела.

dobivaj vesti na viber

Јуриј Ушаков не прецизираше кога точно ќе се одржи видеоповикот меѓу двајцата претседатели, велејќи дека сè уште се работи на последните детали за разговорите.

– Состанокот ќе се одржи за неколку дена. Веќе имаме конкретен датум и време за видеоконференцијата. Но, подобро е да се почека сите подготовки да бидат целосно договорени со американската страна. Тогаш ќе имаме можност да излеземе со официјално соопштение, рече Ушаков.

Тој рече дека двајцата лидери ќе разговараат за напредокот во спроведувањето на договорите кои двајцата ги постигнаа во Женева во јуни, за „незадоволителните“ билатерални врски, „Авганистан, Иран, Либија, кризата во Украина и дијалогот за стратешка стабилност“.

Би можело да ве интересира

Бајден става потпис на еден од најзначајните закони за борба со климатските промени

Турција потпиша договор со Русија за набавка на вториот контингент С-400

Првата дама на САД е позитивна на корона

Путин: САД се виновни за продолжувањето на конфликтот во Украина

А1он

Сеул: Големи воени вежби на САД и Јужна Кореја следната недела

Ана Ололовска

Путин: Нашето оружје е години пред конкуренцијатa

А1он