Краток спој најверојатна причина за пожарот во Нотр Дам

Од:

Истражните органи сметаат дека причина за пожарот во париската катедрала Нотр Дам, што избувна во понеделникот, е краток спој, изјави денеска неименуван претставник на француската судска полиција.

Тој нагласи дека поради безбедносни причини истражителите се уште не добиле дозвола за влез во катедралата и за пребарување на урнатините.

Претходно денеска, францускиот министер за култура Франк Ристер соопшти дека експертите стравуваат од можно уривање на три главни елементи на структурата на катедралата и во тек се активности за нивно зајакнување.

Францускиот претседател Емануел Макрон најави петгодишен план за обнова на Нотр Дам, кој некои експерти го оценија како премногу амбициозен, проценувајќи дека процесот за обнова би можел да трае и до 15 години.

Би можело да ве интересира

Иранскиот шеф на дипломатијата пристигна во Биариц каде се одржува самитот на Г7

Трамп негира дека се согласил Макрон да преговара со Иран во име на Г-7

Уапсени 68 учесници на протестот против Самитот Г7

Француската полиција со водени топови растера демонстранти против средбата на Г7

Ана Ололовска

Макрон: Сакам овој Г7 да биде корисен

Ана Ололовска

Во Париз и Лондон протести против Болсонаро