Кралицата Елизабета ги повика Британците да се вакцинираат

Од:

Британската кралица Елизабета Втора ги повика Британците да мислат и на другите луѓе и да ја прифатат имунизацијата против Ковид-19 кога ќе им биде понудена, пренесува „Гардијан“.

Весникот наведува дека во видео повик, со здравствени службеници кои ја доставувале вакцината низ Велика Британија, кралицата порачала дека сите кои го одбиваат вакцинирањето во тој момент треба да помислат и на другите, не само на себе, како и дека нејзиното искуство со вакцинацијата е позитивно и без никакви несакани ефекти.

Кралицата Елизабета (94) и нејзиниот сопруг Филип (99) ги добија своите први дози на вакцина во јануари, а пораката на кралицата дојде откако британскиот министер задолжен за вакцинацијата Надим Захави рече дека бројките покажуваат дека 11 до 15 проценти од луѓето се двоумат околу вакцините и дека тој број е уште повисок кај припадниците на некои малцинства, пренесува британскиот весник.

Би можело да ве интересира

ЕУ ќе преговара за набавка на 1,8 милијарди дози анти-ковид вакцини од „втора генерација“

Жарко Настоски

Во Грција се предлага вакцината „АстраЗенека“ да се дава на лица над 30 години

Жарко Настоски

Тедрос: Има „шокантна нерамнотежа“ во распределбата на вакцините низ светот

Жарко Настоски

Вакцинирани над 18.000 граѓани, имунизацијата продолжува со приоритетните групи

Жарко Настоски

Бразилски прволигаш бесплатно ќе ги вакцинира своите навивачи

Жарко Настоски

Заев изрази сочувство до Бакингемската палата за смртта на принцот Филип

Жарко Настоски