Ковид-вакцини доставени до британската поларна база

Од:

Околу девет месеци по почетокот на употребата на вакцината Астра-Зенека против коронавирус, таа конечно стигна и до Антарктикот. Лекот е наменет за 23 члена на британската истражувачка станица „Ротера“.

Ова е најјужната точка на светот до која стигна оваа вакцина.

Освен изолирани случаи во чилеанската база, на Антарктикот засега нема други заразени со коронавирус. Но, како што се приближува новата летна сезона на истражување, тука ќе мора да се воведат строги здравствени протоколи. На пример, екипажот на новиот поларен брод на Обединетото Кралство – „Сер Дејвид Атенборо“ наскоро ќе биде ставен во карантин пред да тргнат на југ следниот месец со опрема и залихи.

„Ротера“ всушност, е блокирана од март, кога само основната група вработени остана на „Белиот Континент“ поради долготрајната темнина и ужасното време со што се одликуваат поларните зими. Тие сега ќе имаат одреден имунитет кога нови посетители ќе почнат да пристигнуваат при претстојната летна истражувачка сезона.

Би можело да ве интересира

СЗО: Омикрон е регистриран во 38 земји, засега нема смртни случаи

А1он

Главната научничка на СЗО вели дека нема потреба од паника поради појавата на омикрон

А1он

СЗО: Омикрон може да ја влоши ситуацијата во Европа

А1он

Портпаролот на СЗО ги пофали компаниите што подготвуваат нова вакцина

А1он

Линдмајер: Производителите да ги приспособат вакцините на омикрон

А1он

Јужна Африка влегува во четвртиот бран на Ковид-19

Ана Ололовска