Ковид-19 во Аргентина: Рекорден број починати за едно деноноќие

Од:

Аргентина регистрираше рекордни 75 смртни случаи за еден ден меѓу заразените со коронавирус, со што смртниот биланс од Ковид-19 во таа земја се искачи на 1.582 лица. Во земјата досега позитивни на тестот на Ковид-19 се 80.434 лица.

Главниот град, Буенос Аирес и регионот околу него, каде живеат 14 милиони луѓе и повеќе од 90 проценти од случаите се идентификувани, повторно се ставени под строг карантин до 17 јули во обид да се спречи ширењето на болеста.

Пандемијата нанесе големи штети на аргентинската економија, која е во рецесија од 2018 година.

Би можело да ве интересира

Шпанскиот министер за здравство: Без строги епидемиолошки мерки Мадрид е во сериозна опасност

А1он

САД: Седум милиони заразени со коронавирус

А1он

Казнети 630 луѓе кои не носеле маски во изминатото деноноќие

А1он

Британија го зголемува финансиското учество во СЗО, но бара реформа

А1он

Германски експерт: Карантинот не е решение, владите да не подлегнуваат на масовната хистерија

А1он

Лондонскиот градоначалник бара да се забрани одење по гости во време на пандемија

А1он