Ковид-19: САД одобрија тест на плунка, испробан во НБА

Од:

Американската Управа за храна и лекови (ФДА) го одобри на Медицинскиот факултет тестот на плунка за медицинската помош во итни случаи за откривање на Ковид-19, кој беше тестиран на играчи и персонал на Националната кошаркарска асоцијација (НБА).

SalivaDirect, петтиот тест на плунка за Ковид-19 одобрен од ФДА, не бара брис или уред за собирање и користи плунка на лица за кои постои сомнение дека имаат коронавирус.

Комесарот на ФДА, Стивен Хан, тестот го нарече „револуционерен“ поради неговата ефикасност.

SalivaDirect се смета за евтина, поедноставна и помалку инвазивна метода за тестирање за која не е потребна екстракција на нуклеинска киселина и може да се користат неколку лесно достапни реагенси.

Би можело да ве интересира

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Моментот кога е застрелана жена во Конгресот

Предраг Петровиќ

Упадна и седна во фотелјата на Ненси Пелоси со нозете на маса: Нема да се повлечеме

Предраг Петровиќ

Бурата Ета усмрти околу 100 луѓе во Централна Америка

А1он

Рекорден број новозаразени во САД, повеќе од 80.000

А1он

Трамп ја именува Ејми Кони Барет за нов судија во Врховниот суд на САД

А1он

ВИДЕО: Тропската бура Лора предизвика голема штета во повеќе држави, најпогодени Доминикана и Хаити

Горјан Грнчаровски