Ковид-19 повторно брзо се шири во Белгија, властите алармираат

Од:

Бројот на новозаразени од Ковид-19 во Белгија се зголемува како и хоспитализациите, властите апелираат да се остане внимателен и покрај брзото темпо на вакцинација, јави дописничката на МИА од Брисел.

Епидемијата значајно се смири во текот на јуни, мерките беа олабавени, и вакцинацијата почна да се забрзува, но периодот на одмори и новиот делта сој на вирусот повторно создадоа ризична здравствена состојба во Белгија.

Последните бројки покажуваат раст од 80 отсто на новите случаи на почетокот на овој месец, ова стапка е намалена на 42 отсто во последната недела, но во секој случај болеста продолжува да напредува во земјата.

Загрижуваат и податоците за новите хоспитализации, со скок од 48 отсто во последната седмица, а 84 се наоѓаат на интензивна нега.

Стапката на репродукција на вирусот изнесува 1,29, што значи дека вирусот брзо се шири.

Сепак охрабрува стапката на смртни случаи која е намалена за 15 отсто, што е најверојатно резултат на високата стапка на вакцинирани лица. Во овој момент над 67 отсто од населението е целосно вакцинирано.

Би можело да ве интересира

Израел воведува неплатено отсуство за наставниците без сертификат за вакцинација и негативен тест на Ковид-19

А1он

Турски лекар тврди дека вакцини против Ковид-19 ненамерно им биле аплицирани на бебиња во Турција

А1он

Министерството за здравство на Грција подготвува амандман за набавка на моноклонални антитела за пилотски третман против Ковид-19

А1он

Иконому: Вакцинирани се двајца од тројца Грци над 12 години

Ана Ололовска

Одлуката на ЕМА за бустер дозата на вакцината на Фајзер е можна на почетокот на октомври

Ана Ололовска

Кинеската лабораторија „Пекинг Вантаи“ планира големо тестирање на вакцина во форма на спреј за нос

Ана Ололовска