Кошаркарската ѕвезда Бритни Грајнер е префрлена од затвор во руска казнена колонија

Од:

Американската кошаркарка Бритни Грајнер, осудена на повеќегодишна затворска казна во Русија, е префрлена од затвор во казнена колонија.

Таа беше уапсена на аеродром во близина на Москва во февруари оваа година, кога наводно во нејзиниот багаж биле пронајдени кертриџи со масло од канабис за електронски цигари.

Триесет и едногодишниот Грајнер во август беше осуден за шверц и поседување масло од канабис.

Употребата на канабис е забранета во Русија, а Америка ја обвини Москва дека ја користи Грајнер „како политички пион“.

Во средата, адвокатскиот тим на 32-годишната девојка изјави дека Грејнер е на пат кон казнената колонија, но додаде дека не им било кажано каде е сега или каде е испратена.

Амбасадата на САД обично се известува за тоа каде се држат меѓународните затвореници.

Адвокатскиот тим на американската кошаркарка две недели не знае во која казнена колонија е префрлена.

Казнените колонии произлегоа од логорите за принудна работа од поранешната советска ера познати како гулази.

Во нив затворениците се сместени во бараки и принудени на работа.

Казнените колонии се извор на приход и за државата, бидејќи во некои од нив има фабрики за производство на храна и облека, додека дел од затворениците се занимаваат со градежни работи.

Грејнер на судењето се изјасни за виновна, но рече дека направила ненамерна грешка и немала намера да го прекрши законот.

Минатиот месец Грајнер, која многумина ја сметаат за најдобра кошаркарка на сите времиња, и нејзиниот адвокатски тим поднесоа жалба на деветгодишната затворска казна, но московскиот суд ја отфрли.

За време на жалбениот процес, двократната олимписка шампионка се извини за, како што ја нарече „чесна грешка“, велејќи дека целиот случај бил „многу, многу стресен и трауматичен“ за неа.

Александар Бојков, кој го застапува Грајнер, ја критикуваше пресудата како неоправдано остра и тешка.

„Рака на срце, ниту еден судија нема искрено да каже дека деветгодишната затворска казна на Бритни Грајнер е во согласност со рускиот кривичен закон“, рече тој откако нејзината жалба беше одбиена.

Во Русија, поседувањето помалку од шест грама канабис обично се казнува со парична казна или 15 дена затвор.

Грајнер дојде во Русија да игра клупска кошарка и на тој начин да ја искористи паузата во американската професионална лига.

Откако нејзината жалба била одбиена, Шерил Грајнер, сопругата на американскиот кошаркар, за Си-Би-Ес изјавила дека Бритни е „заложник“ на руската влада.

Таа рече дека не знае дали нејзината сопруга „има сила да продолжи да се буди секој ден и да биде целосно сама“.

Би можело да ве интересира

Лажна е фотографијата на која Путин е клекнат пред кинескиот претседател

Предраг Петровиќ

Меѓународниот кривичен суд одговори на заканите од Русија

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Падна во несвест во шоуто на пропагандист на Путин

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Герашченко: Праќаат ли Русите тенкови од педесеттите на бојното поле?

Ана Ололовска

Доказите сугерираат дека Путин не успеал да обезбеди билатерално партнерство без ограничувања со Кина

Шојгу: Можен е нуклеарен судир меѓу Русија и Западот

Ана Ололовска