Коронавирусот влезе во австриската влада

Од:

Австриските власти соопштија дека денеска еден од вработените во Владата е позитивен на Ковид-19, но дека тој не работел непосредно со канцеларот Себастијан Курц.

Од Владата соопштија дека сите кои работеле со лицето позитивно на коронавирусот се негативни и дека нивната работа не е загрозена.

Курц редовно се тестира за Ковид-19, пренесуваат странските агенции.

Одговорот на Австрија на пандемијата се смета за релативно успешен, а неодамна, по растот на бројот на заболени беа заострени правилата за носење маска.

Според податоците на Универзитетот Џон Хопкинс, во Австрија од почетокот на пандемијата починале 718 лица.

Би можело да ве интересира

Рекордни 154 новозаразени во Албанија

А1он

Дер Шпигел: Наставници од ризични групи принудени да одржуваат настава во училиште

А1он

Белгија воведува пилот програма за брзо тестирање на Ковид-19 во домашни услови

А1он

Руска фармацевтска куќа објави колку ќе чини вакцината против Ковид-19

Горјан Грнчаровски

Најголем број на увезените случаи на Ковид-19 во Германија се од Косово

А1он

36 новозаразени со коронавирус во дом за стари лица во Солун, властите најавија истрага

А1он