Коронавирусот веќе зарази 32 милиони лица низ светот

Од:

Повеќе од 32 милиони лица во светот се заразени со коронавирус, покажуваат најновите податоци на инетренет страницата „Worldometar“,

САД и натаму се најтешко погодената земја од пандемијата со Ковид 19, бидејќи во неа се заразени повеќе од седум милиони лица, а над 200.000 веќе умреа.

На второ место е Индија со речиси шест милиони заразени и повеќе од 91.000 смртни случаи.

Бразил се наоѓа на третото место според бројот на заразени, со 4,6 милиони и на 138.000 умрени.

Русија е на четвртото место во светот и на прво во Европа, со 1,1 милиони инфицирани и речиси 20.000 умрени лица.

СЗО соопшти дека 156 земји се приклучиле на таканаречениот КОВАКС (Глобален план за вакцинација), со кој се планира до крајот на следната година на глобално ниво да се испорачаат околу две милијарди дози вакцини, но дека меѓу нив не се големите држави како Кина, Русија и САД.

– И друг број земји ќе се регистрираат за глобалниот план за вакцинирање, а некои од доцнењата беа заради процедурални проблеми, а не поради сомневања во оваа шема, изјави денеска портпаролката на Светската здравствена организација (СЗО), Маргарет Харис.

Би можело да ве интересира

Бојко Борисов во изолација откако бил во контакт со заразен заменик-министер

Жарко Настоски

Нов црн рекорд во Италија, над 19.000 заразени во еден ден

Жарко Настоски

Момче од Елбасан стана најмладата жртва на Ковид-19 досега во Албанија

Жарко Настоски

Австрија и Холандија денеска со рекорден број заразени од коронавирус

Жарко Настоски

ЕЦДЦ: Итно да се спречи преоптоварувањето на здравствените системи во Европа

Жарко Настоски

Норвешка ги заострува заштитните мерки против Ковид-19 од идната недела

Жарко Настоски