Коронавирусот се шири меѓу повредените од експлозијата во Бејрут

Од:

Либанскиот премиер Хасан Диаб денеска изјави дека земјата може да ја загуби контролата врз епидемијата на коронавирусот, по зголемувањето на бројот на новозаразени по експлозијата во пристаништето во Бејрут на 4 август, во која загинаа околу 180 луѓе и близу 6.000 беа повредени.

Либан во последните 24 часа пријави 525 нови случаи на Ковид-19 и 12 смртни случаи.

Локалните лекари информираат дека бројот на случаи на коронавирусот се удвоил две недели по експлозијата, бидејќи заразата се шири во болниците каде што се лекуваат повредените во експлозијата.

Владата минатиот петок воведе делумен карантин за да се спречи ширењето на коронавирусот.

Би можело да ве интересира

Вучиќ до Борисов: Драг пријателе, ти посакувам брзо и целосно закрепнување и многу сила!

А1он

СЗО: Трет ден по ред имаме рекорден број заразени од коронавирус

Ландов

Напаѓачи фрлиле молотов коктел кон институт за инфективни болести во Берлин

Ландов

Во Косово 186 заразени и двајца починати од Ковид-19 последните 24 часа

Борисов позитивен на коронавирус

Предраг Петровиќ

Шпанија прогласи вонредна состојба, се подготвува полициски час во речиси целата земја

Жарко Настоски