Коронавирусот се шири меѓу повредените од експлозијата во Бејрут

Од:

Либанскиот премиер Хасан Диаб денеска изјави дека земјата може да ја загуби контролата врз епидемијата на коронавирусот, по зголемувањето на бројот на новозаразени по експлозијата во пристаништето во Бејрут на 4 август, во која загинаа околу 180 луѓе и близу 6.000 беа повредени.

Либан во последните 24 часа пријави 525 нови случаи на Ковид-19 и 12 смртни случаи.

Локалните лекари информираат дека бројот на случаи на коронавирусот се удвоил две недели по експлозијата, бидејќи заразата се шири во болниците каде што се лекуваат повредените во експлозијата.

Владата минатиот петок воведе делумен карантин за да се спречи ширењето на коронавирусот.

Би можело да ве интересира

Можно продолжување на строгите мерки во Германија и во февруари

Ана Ололовска

Музеите во „жолтите зони“ повторно отворени во Италија

Ана Ололовска

Кина седми ден по ред има повеќе од 100 случаи, градовите започнаа со масовно тестирање на населението

Ана Ололовска

Зголемена е стапката на самоубиства во Јапонија во текот на вториот бран од пандемијата

Ана Ололовска

Куомо побара вакцини за државата Њујорк директно од „Фајзер“

Ана Ололовска

Д-р Глигиќ: Кинеската вакцина се прави на класичен начин и ќе заштити од мутации

Ана Ололовска