Коронавирусот премина на животни, заразени 40 отсто од елените во северниот дел на САД

Од:

Научниците открија дека Ковид-19 од луѓето преминал на диви елени во некои делови на Соединетите Американски Држави. Тие откриле антитела кон САРС-КоВ-2 во 40 проценти од белорогиот елен на североисток од земјата, пишува Сајенс Алерт (Science Alert).

Само во државата Мичиген, 67 проценти од дивите елени имале имунолошки маркери на коронавирус во крвта. Ова е прв доказ за распространета изложеност на Ковид-19 кај дивечот.

Иако ниту еден елен немал лоша здравствена состојба, присуството на специфични антитела во нивната крв покажува дека тие неодамна се опоравиле од вирусот.

Научниците се загрижени дека групата диви елени може да биде добра основа за развој и мутација на Ковид-19, која подоцна може да се врати кај луѓето, но со посериозни последици отколку порано.

Се уште не е познато каде и како елените дошле во контакт со вирусот. Можеле да се заразат директно од луѓе или за време на контакт со добиток или други диви животни.

Би можело да ве интересира

Рекордни 1,13 милиони новозаразени со Ковид-19 за 24 часа во САД

САД го преполовија рокот за изолација за Ковид

Над 100 милиони случаи на заразени со Ковид-19 на американскиот континент од почетокот на пандемијата

Во САД отпуштени од работа 103 маринци затоа што одбиле вакцина против Ковид-19

Од воздухопловните сили на САД отпуштени 27 војници поради одбивање за вакцинација

Во САД бројот на починати од Ковид-19 достигна 800.000 лица

Катерина Павлова-Николовска