Коронавирусот одзеде повеќе животи во САД отколку Втората светска војна

Од:

Повеќе Американци починаа од Ковид-19 отколку за време на Втората светска војна, покажуваат податоците на Унивзеритетот Џон Хопкинс.

Според податоците од вчера, досега во САД 405.400 луѓе починале од вирусот, наспроти 405.399 Американци убиени за време на Втората светска војна. Една од главните цели на администрацијата на новиот претседател Џо Бајден е вакцинирање на 100 милиони Американци за 100 дена.

Бајден предупреди дека најлошото од пандемија допрва претстои.

Случаите на коронавирус се приближуваат до 100 милиони во светот (во моментов повеќе од 96 милиони) и повеќе од два милиони починати.

САД се земја која е најпогодена од пандемијата на коронавирус во светот.

Би можело да ве интересира

Во Израел 90 отсто од населението постаро од 50 години вакцинирано со една доза или излекувано

Ана Ололовска

Кацин: Во Словенија до крајот на јуни ќе биде вакцинирано половина население

Ана Ололовска

Србија четврта во Европа по новозаразени на 100.000 граѓани, медицинскиот дел бара построги мерки или ќе дадат оставки

Ана Ололовска

Сенатот на САД ја потврди Џина Рајмондо за секретар за трговија

Ана Ололовска

Можно е продолжување на вонредната состојба во Токио

Ана Ололовска

Песков: Санкциите на САД и ЕУ се мешање во работите на Русија

Ана Ололовска