Коронавирусот нагло почна пак да се шири во Москва, градоначалникот се сомнева во нова мутација

Од:

Во Москва деновиве нагло се влоши состојбата со коронавирусот, изјави денеска градоначалникот на Москва Сергеј Собјанин на состанокот на президиумот на работната група за борба против Ковид-19.

– Ситуацијата со пандемијата на коронавирусот во Москва брзо се влошува, истакна Собјанин, посочувајќи дека руската престолнина веројатно се соочува со нова варијанта на вирусот, која е позаразна и поагресивна.

– Треба да се напомене дека ова е неочекуван развој, бидејќи повеќе од 60 проценти од населението во градот биле или заразени или вакцинирани, наведе тој, додавајќи дека станува збор за прилично голем број луѓе кои имаат имунитет.

– Очекувавме дека стапката ќе падне, а не да се зголемува, вели Собјанин.

Би можело да ве интересира

Во Хрватска една третина од здравствените работници не се вакцинирани

Ана Ололовска

Пелоси го нарече Мекарти „морон“ поради критиките за заштитните маски

Ана Ололовска

САД и СЗО договорија дополнителни студии за потеклото на коронавирусот

Ана Ололовска

Гугл и Фејсбук само на вакцинираните вработени ќе им дозволат да се вратат во канцеларија

Ана Ололовска

Бајден утре ќе нареди задолжителна вакцинација за сите вработени во сојузните органи

Жарко Настоски

Давид Алаба е позитивен на коронавирусот, само што дојде во Реал

Жарко Настоски