Коронавирусот е направен во лабораторија тврди руското Министерство за одбрана

Од:

Руското Министерство за одбрана го објави потеклото и ширењето на коронавирусот. Тие тврдат дека ширењето на пандемијата Ковид 19 укажува дека вирусот е создаден од човечки фактор.

dobivaj vesti na viber

Руското Министерство за одбрана објави дека Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД) можеби била вклучена во создавањето на патогенот „Ковид-19“ и оркестрирањето на пандемијата, со оглед на истражувањето на агенцијата и природата на ширењето на болеста.

Истрагата на Светската здравствена организација за потеклото на болеста поради која земјите ширум светот беа затворени, даде неубедливи резултати.

САД, пак, се обидоа да ја префрлат одговорноста за пандемијата на Кина, но подоцна признаа дека немаат конкретни докази за поддршка на тоа тврдење.

Министерството посочи дека УСАИД ја финансираше програмата „Предвиди“ фокусирана на проучување на нови коронавируси, вклучително и лилјаци, но ја затвори непосредно пред почетокот на пандемијата.

„Имплементацијата на сценариото за развој на „Ковид-19“ и итно прекинување на програмата „Предвиди“ од страна на УСАИД во 2019 година укажуваат на намерната природа на пандемијата и учеството на САД во нејзиното избивање“, рече Кирилов.

Министерството потсети и на вежбите „Настан-201“ што беа спроведени на Универзитетот Џон Хопкинс во САД во 2019 година. Вежбите беа посветени на текот на дејствувањето во случај на хипотетичка пандемија на претходно непознат коронавирус.

Би можело да ве интересира

Скопје ја повлече согласноста за почесен руски конзул во Битола

Ана Ололовска

„Њујорк Тајмс“: Дали Русија ја користи Србија да поттикне конфликт на Балканот

Ана Ололовска

Реакции по обидот за убиство на Салман Ружди во Њујорк

Ана Ололовска

ВИДЕО: Писателот Салман Ружди избоден со нож додека држел предавање

Ана Ололовска

Чешка како претседавач со ЕУ ќе предложи укинување на визите за Русите на ниво на Унијата

Ана Ололовска

Вежби на армиите на САД, Индонезија, Австралија, Јапонија и на Сингапур на островот Суматра

Ана Ололовска