Корона се шири во Шангај: Викендов останете дома

Од:

Властите во Шангај ги повикаа граѓаните да останат дома овој викенд во најнаселениот град во Кина бидејќи „Ковид-19“ беснее низ целата земја, откако беа укинати строгите ограничувања.

Огранок на Општинската здравствена комисија во Шангај денеска ги повика особено младите да избегнуваат собири поради лесното ширење на коронавирусот и ниските температури. Божиќ традиционално не се слави во Кина, но вообичаено е младите парови и некои семејства да го поминат празникот заедно.

Видот омикрон се шири со недели откако властите ненадејно ја прекинаа политиката на нулта толеранција за Ковид, укинувајќи ги строгите барања за тестирање и ограничувањата за патување бидејќи Кина станува последната голема земја што живее со вирусот.

Иако многумина го поздравија олабавувањето на мерките, семејствата и здравствениот систем не беа подготвени за бранот зараза што следеше. Болниците немаат доволно кревети или резерви на крв, нема доволно лекови во аптеките.

Шангај обично е домаќин на голем божиќен пазар во луксузен трговски кварт. Но, омикрон ги расипува прославите.

Многу ресторани во Шангај ги откажаа божиќните забави кои вообичаено се одржуваат, додека хотелите имаат ограничени резервации поради недостиг на персонал, рече Жаклин Моката, која работи во угостителската индустрија.

„Има само одреден број гости што можеме да ги сместиме со оглед на нашата работна сила, бидејќи повеќето од вработените во моментов се болни“, рече таа.

Корисниците на социјалните мрежи се жалат дека ќе останат дома бидејќи повеќето од нивните пријатели се позитивни на Ковид. „Прво планирав да одам во Шангај за Божиќ, но сега можам да лежам само во кревет“, напишал еден корисник на Weibo, кинеска социјална мрежа слична на Twitter.

Бројот на инфекции во Кина најверојатно ќе надмине милион дневно со повеќе од 5.000 смртни случаи дневно, што е „целосен контраст“ од официјалните бројки, објави оваа недела британската компанија за здравствени податоци „Ерфинити“.

Кинеските национални здравствени власти во саботата пријавија 4.128 симптоматски инфекции со Ковид-19 дневно и рекоа дека нема смртни случаи четврти ден по ред. Bloomberg News во петокот објави дека речиси 37 милиони луѓе можеби биле заразени во еден ден минатата недела, повикувајќи се на проценки на здравствените власти.

Би можело да ве интересира

Кина: СЗО се обидува да „не оцрни“ околу извештајот за потеклото на короната

Кинеските власти прогласија „решителна победа“ над Ковид-19

Кинезите по три години забрани, од недела конечно ќе можат да патуваат

Порастот на бројот на ковид случаи во Кина не се очекува да влијае врз епидемиолошката ситуација во Европа

Кина го доживува најголемиот бран на коронавирус досега

Горан Наумовски

Си Џинпинг побара конкретни дејствија за заштита на безбедноста и здравјето на луѓето во Кина

А1он