Корбин: Се разбира дека ќе отслужам цел мандат ако победат Лабуристите

Од:

Лидерот на главната британска опозициска Лабуристичка партија Џереми Корбин денеска изјави дека ќе отслужи цел мандат на функцијата премиер ако неговата партија победи на следните парламентарни избори, кои се очекуваат во следните неколку месеци.

Коментирајќи ги шпекулациите за тоа дека размислува да се откаже, Корбин за Би-Би-Си изјави дека ќе ги предводи лабуристите на следните избори.

На прашањето дали ќе отслужи цел мандат, Корбин одговори „се разбира“.

Би можело да ве интересира

ЕУ лидерите го одобрија договорот за Брегзит

По 37 години британскиот парламент ќе има седница в сабота

Ирскиот премиер го поздрави новиот договор за Брегзит

Јункер – Џонсон: Дојде моментот за Брегзит

ВИДЕО: Инцидент меѓу активистите кои го блокираа железничкиот сообраќај во Лондон и патници

Договорот за Брегзит ја зголеми вредноста на фунтата