Корбин: Се разбира дека ќе отслужам цел мандат ако победат Лабуристите

Од:

Лидерот на главната британска опозициска Лабуристичка партија Џереми Корбин денеска изјави дека ќе отслужи цел мандат на функцијата премиер ако неговата партија победи на следните парламентарни избори, кои се очекуваат во следните неколку месеци.

Коментирајќи ги шпекулациите за тоа дека размислува да се откаже, Корбин за Би-Би-Си изјави дека ќе ги предводи лабуристите на следните избори.

На прашањето дали ќе отслужи цел мандат, Корбин одговори „се разбира“.

Би можело да ве интересира

Велика Британија им понуди помош и државјанства на милиони граѓани од Хонгконг

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Меј со критика до Џонсон: Сака да ја затвори државата од остатокот на светот

Ана Ололовска

Четири лица повредени во оружен напад во Лондон

Ана Ололовска

Џонсон: Смртта на Флојд е непростлива, но демонстрантите треба да бидат разумни

А1он

Џонсон: Британија ќе ги смени правилата ако Кина наметне закон на Хонг Конг

Ана Ололовска

Воздушни мостови како алтернатива за карантин, предлог од Британија

А1он