Конте: Работиме на укинување на санкциите кон Русија

Од:

Италијанскиот премиер Џузепе Конте изјави дека работи на укинување на меѓународните санкции против Русија, кои владејачката партија ги критикува како неефикасни и штетни по италијанската економија.

Обраќајќи се на конференција за надворешна политика во Џенова, Конте предупреди дека тие санкции, воведени откако Крим се приклучи кон Русија во 2014 година, никогаш не смеат да станат цел сама по себе.

Прашан дали Италија сака да ги укине, Конте одговори дека се работи на тоа.

 

 

Би можело да ве интересира

Расте бројот на загинати во несреќа во рудникот во Сибир

Вучиќ по средбата со Путин: Добивме неверојатна цена за гасот

А1он

ВИДЕО: Несреќа во рудник во Русија, најмалку 11 загинати

Италија блокира нов кинески обид за преземање стратешка компанија

Првите луѓе на руската и американската армија телефонски разговараа за тензиите околу Украина

Ана Ололовска

Русија му испрати на Либан сателитски снимки од пристаништето Бејрут пред и по експлозијата

Ана Ололовска