Конте: На повидок е нов бран на пандемијата

Од:

Италијанскиот премиер Џузепе Конте изјави дека наскоро може да се очекува нов бран на пандемијата со Ковид-19 во земјата и истакна дека се неопоходни нови мерки за да се спречи ширењето на вирусот.

Во изминатите 24 часа во Италија регистрирани се 12.000 новозаразени лица, а од последици од новиот коронавирус починале 448 пациенти.

Нивото на заразност во Италија изнесува 13,7 проценти.

зголемен број на заразени и смртни случаи се забележани во Англија, Франција и Германија.

Би можело да ве интересира

Осумгодишниот син на Ципрас позитивен на Ковид-19

Ана Ололовска

Симптоми на зараза со новата мутација на коронавирусот

Ана Ололовска

Хамбург: Карантин за околу 500 вработени во Ербас

Ана Ололовска

Фаучи: Планот за вакцинација на Бајден е тешко остварлив

Ана Ололовска

Египет почна со вакцинација против коронавирусот

Ана Ололовска

1.318 нови случаи на Ковид-19 во Србија

Ана Ололовска