Конте: Италија не може да дозволи нов бран на коронавирусот поради небрежност на поединци

Од:

Италијанскиот премиер Џузепе Конте изјави дека Италија не може да дозволи нов бран на коронавирусот поради небрежност на поединци и влегување на позитивни случаи од странство, што доведе до воведување ограничувања за земјите што не се во ЕУ.

– Сега ситуацијата е различна од изминатите неколку месеци. Ние ги подобривме условите на здравствените институции, набавивме опрема, спроведовме милиони тестови … Се соочуваме со нова фаза на самодоверба и силно чувство на одговорност, изјави Конте во интервју за шпанската телевизија ЛаСекста.

Италијанскиот премиер додаде дека Италија „не смее да дозволи“ влез на позитивни случаи од странство, поради што се на сила голем број ограничувања за државите што не се членки на ЕУ и дека не смее да дозволи нов бран на коронавирус да биде предизвикан од небрежност на поединци.

Би можело да ве интересира

Лондонскиот градоначалник бара да се забрани одење по гости во време на пандемија

А1он

Прогласен карантин во најголемите градови во Велс

А1он

Шпанија се подготвува за целосна блокада на Мадрид поради Ковид-19

А1он

Астра Зенека нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни несакани дејства

А1он

Борисов: Нема да ги затвораме градовите и да воведуваме нови ограничувања за луѓето

Горјан Грнчаровски

Пациентите кои немаат Ковид-19, а се на интензивна нега во грчките болници, доколку е потребно ќе се префрлаат во приватни клиники

Ана Ололовска