Конгресот го спречи делумното затворање на американската Влада

Од:

Американскиот Конгрес усвои предлог -закон за привремено владино финансирање до 3 декември, со што е избегнато делумно затворање на федералните институции.

dobivaj vesti na viber

Предлогот прво беше одобрен во Сенатот со 65 гласови „за“ и 35 „против“, а потоа и во Претставничкиот дом, каде имаше поддршка од 254 членови, додека 175 беа против, пренесе Гласот на Америка.

Американскиот претседател Џо Бајден ја потпиша усвоената мерка пред крајниот рок ноќеска пред полноќ, кога истекуваше тековниот буџет за финансирање на работата на владините служби.

Покрај непреченото работење на американската Влада, предлогот за негово привремено финансирање предвидува помош за областите што претрпеа последици од природните катастрофи и пожари, а исто така вклучува и пари за бегалците од Авганистан.

Британските медиуми јавуваат дека во меѓувреме, поделбите во рамките на Демократската партија ги загрозија плановите на претседателот Бајден да инвестира во инфраструктурата, да ги прошири социјалните услуги и да се бори против климатските промени.

Умерените и прогресивни демократи се расправаат за големината на пакетот од 3,5 трилиони долари што ќе обезбеди продолжено семејно отсуство, медицинска нега за стари лица и поголема поддршка за децата.

Поради овој спор, неизвесна е и судбината на билатералниот партиски предлог за инфраструктурата, веќе усвоен во Сенатот, за кој сега треба да одлучи Претставничкиот дом.

Прогресивните демократи во долниот дом на Конгресот изјавија дека ќе гласаат против предлогот доколку не се дискутира во пакет со пообемен план од 3.500 милијарди долари. Републиканците и некои умерени демократи, меѓутоа, се противат на тоа.

Истовремено уште една криза го демне Конгресот, бидејќи демократите и републиканците спорат околу давањето дополнителни овластувања на Министерството за финансии да позајмува пари над сегашниот законски лимит од 28,4 трилиони долари.

Доколку Конгресот не го усвои предлогот, американската Влада на 18 октомври може да остане без извор на финансирање, изјави претходно министерката за финансии,Џенет Јелен.

Републиканците веќе се изјаснија дека не сакаат да учествуваат во зголемувањето на лимитот на задолжување, велејќи дека тоа е проблем на демократите кои го контролираат Конгресот и Белата куќа.

Би можело да ве интересира

Мицотакис од американскиот Конгрес: За демократијата да преживее Западот треба да си го среди сопствениот двор

Американската министерка за финансии ги повика европските сојузници да заземат заеднички став за Кина

Влада: Утврдена делегацијата за Стратешкиот дијалог со САД

Катерина Павлова-Николовска

САД предлагаат ЕУ да воведе царини за испораките на нафта од Русија

САД најавиja ублажување на политиката кон Куба

Ана Ололовска

САД извршија успешен тест на хиперсонично оружје

Ана Ололовска