Конгресменката Омар бара истрага против Трамп заради смртта на нејзиниот татко од Ковид-19

Од:

Американската конгресменка од Минеаполис, Илхан Омар, побара отворање истрага против американскиот претседател Доналд Трамп за „криминално занемарување на лекувањето на нејзиниот татко“.

dobivaj vesti na viber

Таткото на Илхан Омар, Нур Ома Мохамед починал од Ковид -19 во јуни годинава.

Илхан Омар ја обвини Белата куќа за лошиот третман на заразените за време на пандемијата на коронавирусот, додавајќи дека администрацијата на Трамп е одговорна за смртта на 300.000 луѓе.

-Татко ми и повеќе од 300.000 луѓе починаа затоа што Трамп ја третираше пандемијата на криминално неодговорен начин, како и неговата администрација, рече таа за Ем-ЕС- Ен-Би-Си.

Омар е родена во Могадишу и е членка на Фармерско-работничката демократска партија, а позната е по несогласувањата со Доналд Трамп.

Би можело да ве интересира

Ентони Фаучи, советникот на Бајден за ковид, позитивен на коронавирус

Сослушување за нападот на Капитол, Трамп обвинет за државен удар

Катерина Павлова-Николовска

САД: Бројот на случаи на Ковид-19 е тројно зголемен за еден месец

Маск ќе го одблокира Трамп на Твитер

А1он

Трамп планирал да ги уништи нарко-картелите во Мексико со ракетни напади

Групацијата „Трамп“ навреме не доставила документи до Судот, ќе плаќа пенали од десет илјади долари дневно