Конфликтот меѓу Израел и Палестина се прелеа во Европа: Нападнати синагоги, запалени знамиња

Од:

Тензиите од Блискиот Исток се прелеаја во Германија, каде што во текот на ноќта биле нападнати две синагоги.

Во Бон синоќа неколку млади луѓе фрлале со камења кон синагогата. Полицијата на местото на настанот открила и хартии со арапски натписи, а на тротоарот пронашле израелско знаме, кое било запалено.

Тројца мажи лица на возраст од 20 и 24 години се приведени.

Во Минстер полицијата спроведува истрага по палење на израелското знаме. Група од 15-ина лица го запалиле знамето пред синагогата во овој германски град. Полицијата уапсила 13 лица против нив ќе бидат покренати обвиненија.

Би можело да ве интересира

Блинкен во прва посета на Германија

Ана Ололовска

По цел еден век, германската армија вработи рабин како верски советник

Жарко Настоски

Бундесбанк: Германците во текот на пандемијата повеќе користеа готовина

Ана Ололовска

Палестина не ја сака израелската донација вакцини против Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Повторно камења и гумени куршуми во Ерусалим, десетици Палестинци повредени и уапсени

Жарко Настоски

Израел ќе и даде на Палестинската управа 1,2 милиони дози вакцини „Фајзер“

Ана Ололовска