Комисија ќе испитува соработници на Трамп за нападот врз Капитол

Од:

Комисијата која го истражува бунтот во Капитол ги издаде првите покани за испрашување до соработници на поранешниот американски претседател Доналд Трамп. Се работи за Марк Медоус, поранешен висок администратор во Белата куќа и Стив Банон, поранешен советник на Трамп.

Комисијата предводена од демократите испрати покани и побара од нив да сведочат кон средината на октомври.

Во писмото, напишано од претседателот на комисијата се сугерира дека тие биле вклучени во обидите да се поништат изборните резултати во 2020 година, што доведе до смртоносни немири.

– Комисијата ќе ги испита фактите, околностите и причините за нападот на Капитол на 6 јануари, се вели во официјалното соопштение.

Би можело да ве интересира

Доналд Трамп доби црн појас во теквондо

Ана Ололовска

Шаманот од упадот во Капитол осуден на 41 месец затвор

А1он

Стив Бенон обвинет за непочитување на Конгресот

Ана Ололовска

Одредена најголемата казна досега за нападот на Капитол

Катерина Павлова-Николовска

Американски сојузен суд го одби барањето на Трамп: Ќе се објавуваат документите што сакаше да ги задржи во тајност

Ана Ололовска

Американскиот Конгрес судски повикува уште шест соработници на Трамп

Ана Ололовска