Комичарот Зеленски освои најмногу гласови на изборите во Украина

Од:

Комичарот Володимир Зеленски освои најмногу гласови на претседателските избори денеска во Украина, но не доволно за да победи уште во првиот круг, покажуваат излезните анкети.

Зеленски, според анкетите, освои 30,4 отсто од гласовите, додека на второ место е актуелниот претседател Петро Порошенко со 17,8 отсто од гласовите.

Поранешната премиерка Јулија Тимошенко е на трето место со поддршка од 14,2 отсто од гласачите.

Ова се излезни анкети базирани на речиси 18.000 испитаници од околу 400 избирачки места.

На изборите во Украина силите ги измерија 39 кандидати, а анкетите пред гласањето покажуваа дека Зеленски, актерот кој го игра претседателот во популарна комична серија, има најголема поддршка од гласачите.

Истражувањата покажаа дека ниту еден од кандидатите нема да успее да освои 50 отсто плус еден глас, така што речиси е сигурно дека на 21 април ќе се одржи вториот круг, со двајца најдобро позиционирани кандидати.

Би можело да ве интересира

Украинска министерка, во знак на солидарност, се придружи на евакуираните во карантин

Путин се надева на подобри односи со Украина

Ана Ололовска

Црната кутија од украинскиот авион останува во Иран

Ана Ололовска

Протече таен документ на холандските разузнавачи за падот на авионот МН17

Ана Ололовска

Зеленски: Дијалог со народот на Донбас, не со лидерите на Републиката

Јованович: САД усвоија неморална надворешна политика, а Трамп нема визија

А1он