Комесарката на ОН за човекови права Мишел Башеле нема да се кандидира за нов мандат

Од:

Високата комесарка на ОН за човекови права Мишел Башеле денеска изјави дека нема да се кандидира за нов четиригодишен мандат по сегашниот, засенет од критиките за нејзиниот одговор на односот на Кина кон Ујгурите и другите муслимански малцинства во регионот Синџијанг.

dobivaj vesti na viber

За време на воведниот говор на летната сесија на Советот за човекови права, поддржан од ОН, Башеле рече дека нејзините денешни коментари ќе бидат „последни што ќе ги кажат“ пред телото на 47 земји-членки.

Портпаролката на Советот за човекови права Равина Шамдасани потврди дека тоа значи дека 70-годишната Башеле, поранешната претседателка на Чиле чиј мандат истекува на 31 август, нема да се кандидира за нов.

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, кој го избира Високиот комесар за човекови права, неодамна ја поддржа Башеле бидејќи таа беше цел на критики од САД и други земји, затоа што наводно не сторила доволно за кршењата на правата во Синџијанг кога ја посети Кина во мај, каде разговараше со највисоките функционери.

По преземањето на функцијата во септември 2018 година, Башеле веднаш изрази надеж дека ќе ја посети Кина за лично да ја истражи ситуацијата со човековите права во Синџијанг.

Нејзиниот кабинет повеќе пати тврдеше дека Башеле и персоналот работат на создавање соодветни услови за посетата на Кина, која беше реализирана дури минатиот месец. Сепак, критичарите велат дека таа не извршила доволен притисок врз Владата во Пекинг за време на посетата.

Башеле инсистираше на тоа дека нејзиното патување во Кина не е „истрага“ и истакна дека отворила канал за комуникација со највисоките кинески власти.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ОН го осудуваат зголемувањето на бројот на жртвите и кршењето на основните човекови права на Хаити

Ана Ололовска

Советот за безбедност на ОН засега без договор за продолжување испораки со помош за Сирија

Ана Ололовска

ОН го осудија упадот на демонстрантите во парламентот на Либија во Тобрук

Ана Ололовска

ОН: За три месеци во Иран извршени над 100 смртни казни

Ана Ололовска

Гутереш бара СБ на ОН да го продолжи одобрението за испорака на помош од Турција за Сирија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Небензја го напушти Советот за безбедност на ОН додека зборуваше Шарл Мишел

Ана Ололовска