Командантот на курдските сили во Сирија: Поради турските напади операцијата против ИД е прекината

Од:

Главниот командант на курдските сили Мазлум Абди денеска изјави дека операциите против ИД се прекинати поради минатонеделните турски напади во северна Сирија.

Тој нагласи дека по речиси една недела турски воздушни напади во северна Сирија, Анкара се подготвува за копнена офанзива.

Командантот на Сириските демократски сили рече дека опозициските борци поддржани од Турција се подготвуваат да учествуваат во операциите.

Абди додаде дека турските напади во текот на изминатата недела предизвикале сериозна штета на инфраструктурата.

Според него, Турција го користи смртоносниот бомбашки напад во Истанбул на 13 ноември, за кој Анкара ги обвини курдските групи. Курдските организации негираа каква било вмешаност во нападот во Истанбул во кој загинаа шест, а беа ранети десетици луѓе.

Сириските Курди поддржани од Вашингтон претходно негираа каква било поврзаност со нападот во Истанбул.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Седум загинати во Сирија во авионски напад врз камиони кои превезувале оружје

А1он

ОПЦВ: Режимот на сирискиот претседател е одговорен за нападот со хлор во кој загинаа 43 лица

Се урна зграда во Сирија, најмалку 10 загинати, меѓу нив има и дете

Сирија: Напад врз американската база Ал Танф, ранети двајца сириски војници

А1он

СБ на ОН го одобри продолжувањето на испораката на хуманитарна помош во северозападна Сирија за уште шест месеци

Ана Ололовска

СБ на ОН едногласно одлучи преминот меѓу Турција и сириски Идлиб да остане отворен

Ана Ололовска