Командант на морнарица: Иран разорно ќе реагира на агресија

Од:

Командантот на иранската морнарица Хосеин Канзади денеска изјави дека Иран е подготвен да ги одбрани своите поморски граници о оти „разорно ќе реагира“ на секаква агресија.

САД и Саудиска Арабија го обвинуваат Иран дека го извршил нападот врз саудиската нафтена рафинерија на 14 септември, а Техеран негира било каква вмешаност.

– Во случај на непријателска агресија, морнарицата заедно со други армиски родови ќе возврати на најразорен можен начин, рече Канзади.

– Исламската Република Иран има одбранбена моќ која денес е на највисоко ниво, а вооружените сили и Револуционерната гарда се подготвени да ги бранат поморските граници на земјата, истакна тој.

Би можело да ве интересира

САД: Федералната Влада засега нема да преземе контрола врз Националната гарда

Ана Ололовска

Пет финансиски гиганти во САД купија злато за две милијарди долари

Ана Ололовска

АНАЛИЗА: Демонстрантите кои бараа „правда“ за Флојд станаа хулигани кои ограбуваат продавници и шират насилство

Горјан Грнчаровски

ЕУ до САД: Преиспитајте ја одлуката за повлекување од СЗО

А1он

Меркел ја одби поканата на Трамп во живо да присуствува на самитот на Г7

Ана Ололовска

Куомо: Градот Њујорк ќе почне да се отвора од 8 јуни

Ана Ололовска