Командант на морнарица: Иран разорно ќе реагира на агресија

Од:

Командантот на иранската морнарица Хосеин Канзади денеска изјави дека Иран е подготвен да ги одбрани своите поморски граници о оти „разорно ќе реагира“ на секаква агресија.

САД и Саудиска Арабија го обвинуваат Иран дека го извршил нападот врз саудиската нафтена рафинерија на 14 септември, а Техеран негира било каква вмешаност.

– Во случај на непријателска агресија, морнарицата заедно со други армиски родови ќе возврати на најразорен можен начин, рече Канзади.

– Исламската Република Иран има одбранбена моќ која денес е на највисоко ниво, а вооружените сили и Револуционерната гарда се подготвени да ги бранат поморските граници на земјата, истакна тој.

Би можело да ве интересира

Пенс: Трамп побара од Ердоган веднаш да ја прекине инвазијата на Сирија

Ана Ололовска

Трамп потпиша указ за воведување санкции против Турција

Ана Ололовска

Американските војници во северна Сирија добија наредба да се повлечат од земјата

Трговската размена меѓу САД и Кина намалена за 14,8 отсто

Татјана Ташкова

САД го повлекуваат зголемувањето на царините на кинеската стока

Ана Ололовска

Рохани: Ќе одговориме на нападот на иранскиот танкер

Ана Ололовска