Клинтон: Колку помалку руски војници во Украина толку помалку силувани и убиени жени

Од:

Колку помалку руски војници во Украина толку помалку силувани и убиени жени во Украина, изјави денеска поранешната државна секретарка на САД Хилари Клинтон.

Во разговор со водителката на Си-ен-ен, Кристијан Аманпур, а за насилството врз жените во војната, Клинтон порача дека руските војници во Украина треба да бидат победени бидејќи „колку помалку руски војници има во Украина, толку помалку силувани и убиени жени“.

Таа истакна дека помошта за земјата теба да се зголеми за „Украинците да можат да го победат Владимир Путин”.

Таа кажа и дека „очигледен е сојузот меѓу Русија и Иран, со иранското снабдување со технологија на дронови со која во Украина се убиваат цивили”.

Клинтон го повика Израел да се вмеша и да го запре Иран да снабдува оружје на Русија.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Стапува на сила забраната за рускиот дизел

Киев: Русија регрутира жени од казнените колонии

Смена на министерот за одбрана најавуваат украинските медиуми

Украинците не се повлекуваат од Бахмут вели шефот на Вагнер

Поранешен германски фудбалер станал двоен агент, шпиунирал за Русија

Зеленски: Ситуацијата на истокот на Украина е многу тешка