Климатските трошоци во САД можат да им помогнат на руралните заедници да ја прифатат зелената агенда

Од:

Насочување милијарди долари на федерални трошоци за борба против климатските промени во руралните делови на САД би генерирале значителен поврат на инвестицијата, велат истражувачите од Институтот за светски ресурси (WRI), повикувајќи ги креаторите на политиките да се залагаат за регионална еднаквост при преминот кон чиста енергија.

Инвестиции од околу 15 милијарди долари годишно во текот на пет години во мерки за транзиција кон обновлива енергија, заштита од екстремни временски услови и пожари, може да резултираат во создавање на речиси 260.000 работни места во руралните окрузи на САД, според студијата на WRI.

Според студијата на оваа тинк-тенк организација со седиште во Вашингтон, овие инвестиции би генерирале економски бенефит од околу 1,5 милиони американски долари во руралните области за секој потрошен милион долари од сојузната каса.

– Креаторите на политиките треба да разберат дека руралните заедници низ САД се „неопходни“ за постигнување на климатските цели на земјата, вели Девашри Саха, постар соработник на WRI и коавтор на студијата, посочувајќи на зголемената распространетост на ветерните турбини и соларните фарми во тие региони.

-Треба да се осигураме дека потребите на руралните заедници се приоритет во разговорите меѓу Конгресот и администрацијата на претседателот Џо Бајден за инвестиции во инфраструктурата“, изјави Саха, додавајќи дека тие потреби вклучуваат патишта, мостови, болници и други служби за итни случаи.

Студијата за WRI доаѓа во време на поширока дебата за тоа како да се обезбеди „фер транзиција“ со ублажување на економските последици од преориентирање на фосилни горива, како што се јаглен и нафта, како извори на енергија, во обновливи извори како што се сончевата енергија и еолска енергија.

Студијата започнува од претпоставката дека за ограничен пакет мерки избрани од истражувачи ќе бидат потребни вкупно 55 милијарди долари годишно федерални трошоци во текот на пет години. Некои мерки, како што се продолжување на постојните даночни кредити и стимулации за обновлива енергија и подобрување на ефикасноста, имаат големи шанси да добијат одобрување од Конгресот, се вели во извештајот.

Сепак, може да биде потешко да се протурка значителни нови трошоци за ставки како пренамена на напуштени места за рудник за јаглен, што е уште еден главен приоритет на американскиот претседател и демократите.

Од проценетите 260.000 работни места што федералните трошоци би создале годишно во руралните области, скоро 45 проценти би се однесувале на економски загрозени области, што би се утврдило врз основа на фактори како што се сиромаштијата и нивото на образование, се додава во студијата.

Меѓу државите во кои се планираат нови работни места се Калифорнија, Тексас, Мисури, Охајо и Пенсилванија.

Дел од трошоците, околу 1,5 милијарди долари годишно, би биле наменети за управување со ризик од пожар преку мерки како што се контролирано горење и проретчување на дрвја во шумите, според WRI. Шумските пожари, кои делумно се резултат на жеги и суша, се непосреден проблем со климата, бидејќи тие „голтаат“ големи површини на шума во држави како Орегон и Калифорнија.

Истражувачите проценуваат дека повеќе од 70 проценти од средствата за управување со ризик од пожар ќе бидат насочени кон руралните заедници, со економски ефекти во износ од 3,3 милијарди долари, на пример, од производство на нови производи од соборени стебла.

Адаптиран пакет мерки, кои не вклучуваат некои големи федерални климатски приоритети, како што е поттикнување на набавка на електрични возила, може да помогне во надминување на „рурално-урбан јаз“ преку поврзување на напорите за декарбонизација со економските можности надвор од урбаните области, заклучува студијата.

Истражувачите предвидоа дека повеќе од 70 отсто од средствата за справување со шумски пожари ќе се влеваат во руралните заедници, генерирајќи 3,3 милијарди долари економски влијанија преку, на пример, производство на нови производи од исечени дрвја.

Со тоа би можело да се убедат повеќе луѓе да прифатат агресивно дејствување на климата во земја каде ставовите често се дефинираат со политичка идеологија и, пак, со географски регион.

Многу конзервативци, особено оние од држави со фосилни горива како Западна Вирџинија и Кентаки, тврдат дека зелената транзиција далеку од јаглен, нафта и гас ќе убие работни места и ќе ги зголеми цените на енергијата на сметка на средна Америка.

Мирон Ебел, директор на Центарот за енергија и животна средина при Институтот за конкурентни претпријатија, вели дека некои климатски јастреби очекуваат рурална Америка „да постави грозни и еколошки деструктивни ветерници и соларни панели насекаде“.

Но, некои региони наклонети кон републиканците всушност ги охрабрија сопствениците на фарми да им дозволат на компаниите да инсталираат турбини на ветер на нивната земја во замена за авторски права, истакна Џереми Ричардсон, енергетски аналитичар во Унијата на загрижени научници.

„Тоа беше вистински благодет за многу рурални заедници – особено во рамнините“, рече тој. „Мислам дека луѓето треба да можат да се гледаат себеси како дел од економијата на чиста енергија“.

Thomson Reuters Foundation

Би можело да ве интересира

САД од ноември без рестрикции за странски патувања во земјата

А1он

ВИДЕО: САД успешно ја тестираа балистичката ракета Tридент II

Ана Ололовска

ВИДЕО: Американската администрација најави забрзано протерувањена на мигрантите од Тексас

Ана Ололовска

Американскиот милионер Роберт Дурст е осуден за убиство

Мери Јордановска

Случај со киднапирано дете решен после 14 години, мајката и ќерката конечно се гушнаа

Мери Јордановска

Вашингтон пост: САД ќе донираат милиони вакцини против Ковид-19 од „Фајзер“

А1он