Климатски активисти во Париз ја испрскаа со спреј портата на кабинетот на премиерот

Од:

Двајца климатски активисти со спреј ја испрскаа влезната капија на кабинетот на францускиот премиер во знак на протест бидејќи, како што наведоа, државата не ги исполнила обврските во борбата против климатските промени.

Активистите носеа маици со слоганот „Кој е виновен?“.

Акцијата беше спроведена како дел од кампањата на еколошката група „Последна обнова“. Полицијата ги уапси двајцата активисти.

Инцидентот се случи додека претседателот Емануел Макрон претседаваше со состанокот на владата.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Владата на Макрон го преживеа гласањето за доверба

Горан Наумовски

Нови судири меѓу полицијата и демонстрантите во Париз поради пензиската реформа на Макрон

Горан Наумовски

10.000 тони ѓубре на улиците на Париз

ВИДЕО: Париз затрупан во тони ѓубре, стаорци и бубашваби шетаат по „градот на светлината“

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Париз како депонија: На пензиската реформа на Макрон се противат и ѓубреџиите

Започна судењето на членовите на групата Ле Баржол кои планирале атентат на Емануел Макрон