Кличко: Соборени се неколку руски ракети над Киев

Од:

Градоначалникот на Киев Виталиј Кличко изјави дека системите за противвоздушна одбрана над главниот град собориле неколку проектили.

„Неколку ракети кои летаа кон Киев беа соборени од силите за воздушна одбрана во регионот. Ви благодариме на нашите бранители! Воздушната тревога продолжува. Останете во засолништа, грижете се за вашата безбедност. Заштедете електрична енергија и разберете ги границите на нејзиното снабдување. заедно!” напиша Кличко на Телеграм.

Би можело да ве интересира

Путин: Го почитуваме планот на Кина за Украина, ќе го разгледаме

Америка и испраќа на Украина нов пакет помош во оружје и опрема, вреден 350 милиони долари

Македонските „Сухои“ донирани на Украина, ама корист само за резервни делови

Горан Наумовски

Членките на ЕУ планираат да достават еден милион артилериски гранати во Украина

Путин го поздрави кинескиот план за Украина

Украина очекува Кина да го искористи своето влијание врз Русија за да стави крај на војната