Кличко: Путин сака да умреме, да смрзнеме или да избегаме од нашата земја

Од:

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, ги предупреди жителите дека треба да бидат подготвени да го напуштат градот во случај на целосен прекин на електричната енергија.

Во последните недели милиони Украинци беа без струја и вода, бидејќи руските воздушни напади беа насочени кон клучната енергетска инфраструктура, јавува Би-би-си, а 40 отсто од енергетскиот систем на Украина е уништен или оштетен поради руските напади врз електрани и далноводи.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека Русија би можела „да ги концентрира силите на масовни напади врз инфраструктурата, особено енергијата“.

„На Путин не му требаме ние, Украинците. Му треба територија, му треба Украина без нас“, изјави Кличко.

„Затоа сè што се случува – сите напади на критичната инфраструктура – е геноцид. Намерата на Путин е ние да умреме, да смрзнеме или да нè принуди да избегаме од нашата земја за да ја има“, додава тој.

Би можело да ве интересира

Песков: Американските ракети со долг дострел дополнително ќе го ескалираат конфликтот

А1он

Руски функционер: Бахмут е оперативно опколен

А1он

Украина: Наместо тенкови ни требаат дронови

А1он

Руски новинар осуден на осум години затвор за ширење „лажни вести“ за руската армија

А1он

На Украина треба да и се дозволи да влезе во НАТО веднаш штом ќе заврши војната вели новиот чешки претседател

А1он

Бајден: Ќе разговарам со Зеленски за украинските барања за испорака на софистицирано оружје