Кличко: Половина од населението на Киев побегна од почетокот на руската инвазија

Од:

Половина од населението на Киев побегна од почетокот на руската инвазија, изјави во четвртокот градоначалникот, Виталиј Кличко, додека руските сили се приближуваа до главниот град на Украина.

„Според нашите информации, секој втор жител на Киев го напуштил градот“, изјави тој за украинската телевизија.

„Во моментов, нешто помалку од два милиони луѓе се заминати. Сепак, Киев е претворен во тврдина. Секоја улица, секоја зграда, секој контролен пункт се утврдени“, изјави Кличко.

Според веб-страницата citypopulation.de минатата година во Киев, заедно со поширокиот дел на градот, живееле 3,5 милиони луѓе.

Руските сили со своите оклопни возила веќе се пред североисточниот дел на градот, додека според украинските сили имало тешки борби во текот на ноќта за контрола на главниот автопат кон Киев.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Русија: Украина нападна болница во Луганск

Ана Ололовска

Медведев го коментираше испраќањето тенкови: „Се зголемува можноста за конфликт со Западот“

Ана Ололовска

Украина: Русите сакаа да не измамат со тенкови на надувување, тие се издишаа

Ана Ололовска

Фон дер Лајен: Украина ја има безусловната поддршка од Унијата

Ана Ололовска

Институт за војна: Русите го цензурираат известувањето за војната

Ана Ололовска

Шпанија испраќа тенкови Леопард 2 во Украина

Ана Ололовска