Кличко го покани папата да го посети Киев

Од:

Градоначалникот на Киев го покани папата Франциско во главниот град на Украина за да „го покаже своето сочувство“, но Ватикан денеска не соопшти дали понтифот ја прифатил поканата.

dobivaj vesti na viber

„Присуството на верскиот водач лично во Киев е клучно за спасување животи и трасирање на патот кон мирот во нашиот град, држава и пошироко“, се вели во писмото од 8 март потпишано од Виталиј Кличко.

Писмото денеска е обелоденето во медиумите.

Кличко, исто така, вели дека ако патувањето до Киев не е возможно, „љубезно бараме заедничка видео конференција, да се снима или да се емитува во живо. Ќе се направат напори да се вклучи претседателот Зеленски во тој повик“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

НАТО и порача на Русија дека не може да победи во нуклеарна војна

А1он

Пет земји-членки на НАТО учествуваат во воената вежба во Унгарија

А1он

Ди Карло: ОН го поддржуваат територијалниот интегритет на Украина

Ана Ололовска

Стано: Референдумите во Русија се ескалација, ќе одговориме на соодветен начин

А1он

(ВИДЕО) Русија го уништи главното оружје на Украина: Тенкови од Словенија произведени во Југославија

А1он

Османи: Македонија нема да ги признае резултатите од референдумите за отцепување на Украина

Орце Костов