Кличко: Две третини од жителите на Киев се вратија во градот

Од:

Две третини од жителите на Киев, кои го напуштија градот на почетокот од војната со Русија, веќе се вратија дома, соопшти градоначалникот Виталиј Кличко.

dobivaj vesti na viber

– Луѓе се враќаат секојдневно, и покрај препораките. Но, ние не можеме да забраниме. Можеме само да препорачаме, појасни Кличко, јави Униан.

Како што истакна градоначалникот, сè уште не вреди луѓето да се враќаат во градот, затоа што јавниот превоз не работи, а на пунктовите има контроли.

Кличко нагласи дека градските власти се потпираат исклучиво на препораките од војската, од каде предупредуваат дека постои закана од ракетни напади на градот.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Нов извештај на британското разузнавање: Лукашенко распоредува специјални сили

Ана Ололовска

Украинци намерно го поплавија своето село за да ги спречат Русите: „Вредеше“

Ана Ололовска

ВО ЖИВО: Огромна вежба на НАТО, Украина се подготвува за руски напад во Донбас

Ана Ололовска

Институтот за проучување на војната објави нова анализа: Овој пораз ги шокираше Русите

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Украина се подготвува за руски напад во Донбас, Зеленски: Инвазијата веќе пропадна

Ана Ололовска

Сијарто: Унгарците нема да ја плаќаат цената на војната во Украина

Ана Ололовска