Ќерката на Навални бара ЕУ да реагира на режимот на Путин

Од:

Ќерката на рускиот опозиционер Алексеј Навални, Дарија во денешното обраќање пред Европскиот парламент упати апел до земјите-членки на Европска Унија да реагираат на агресијата на претседателот Владимир Путин и на корупција во Русија.

dobivaj vesti na viber

Таа исто така ги повика и земјите-членки на ЕУ да го отфрлат „цинизмот“ на прагматичните односи со Москва.

– Пацификацијата на диктаторите и тираните никогаш не функционира. Без оглед колку луѓе се обидуваат да се залажат себеси, надевајќи се дека друг (луд човек) кој се држи до власта ќе се однесува пристојно како одговор на отстапките и флертовите, тоа никогаш нема да се случи. Самата суштина на авторитарната моќ вклучува постојано зголемување на облозите, зголемување на агресијата и потрага по нови непријатели, истакна Навалнаја.

Навалнаја во Стразбур ја прими наградата Сахаров за слобода на мислата на Европскиот парламент во име на нејзиниот татко.

Би можело да ве интересира

Реакција на Кремљ за првата пресуда против руски војник за воени злосторства во Украина

Украински разузнавач: Путин избегна атентат

Полска го откажа договорот за гас со Русија

Брнабиќ: Русија го прави она што некои други земји ни го направија нам во 1999 и 2008 година

Британија: Русите за три месеци војна имаат загуби како за девет години во Авганистан

Катерина Павлова-Николовска

Фон Фрич: Путин се обидува да предизвика глад во Африка и Блискиот Исток и дестабилизација на Европа

Ана Ололовска