Кишида: Приоритет на Јапонија е развивање на армијата

Од:

Јапонскиот премиер Фумио Кишида денеска изјави дека земјата се соочува со најтешката безбедносна средина во регионот од крајот на Втората светска војна и вети дека ќе ја развива војската според неодамна усвоената безбедносна стратегија за следните пет години.

Во декември, Владата на Кишида ги усвои клучните безбедносни и одбранбени реформи, вклучително и за контранапад, што претставува отстапување од повоената политика на самоодбрана на земјата.

Во говорот за владината политика на почетокот на овогодишната собраниска седница, Кишида наведе дека приоритет треба да ѝ се даде на активната дипломатија, но дека за тоа „потребни се одбранбените сили кои ќе ја поддржат“.

Според Кишида новата безбедносна стратегија на Јапонија се заснова на „реалистична симулација“, а целта на новата стратегија е да се контролираат растечките територијални амбиции на Кина.

Кишида рече дека тоа е „драстичен пресврт“ во јапонската безбедносна политика, но дека и понатаму останува во рамките на пацифистичкиот Устав на земјата и меѓународното право. Тој додаде дека нема да има промени во безбедносните принципи на Јапонија против нуклеарното оружје, за самоодбрана и мирољубива политика на земјата.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Јапонија лансираше вселенска ракета, а потоа нареди да се самоуништи поради дефект

Ана Ололовска

Бројот на ученици кои извршиле самоубиство се искачи на највисоко ниво во 2022 година

Јапонија штотуку откри 7.000 острови за кои не знаела дека постојат

Ана Ололовска

ВИДЕО: Мистериозна топка ги мачи Јапонците, се појави на плажа, никој не знае од каде дошла

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Мистериозна топка е пронајдена на јапонскиот брег, полицијата ја опколи областа

Куче и мачка се осомничени дека предизвикале два пожари во Јапонија минатата година

Горан Наумовски