Киргистанскиот претседател ги смени вицепремиерката и министерот за здравство поради бавни реакции во борбата против коронавирусот

Од:

Киргистанскиот претседател Сооронбај Жеенбеков денеска ги смени од функциите вицепремиерката Алтинај Омурбекова и министерот за здравство Космосбек Чолпонбаев откако вчера ги искритикува за нивните недоволни напори во борбата против ширењето на коронавирусот, пренесоа француските медиуми.

Указите за ослободување од функциите на Омурбекова и на Космосбек денеска беа објавени на сајтот на претседателот.

Претседателот Жеенбеков изјуви дека здравствените власти дејствувале пребавно при утврдувањето на кругот на лица со кои Киргистанците биле во контакт, а кои претходно имале позитивни наоди на тестирањата.

До овој момент киргистанските власти информираа за вкупно 111 заразени со Ковид-19 во земјата, но не и за смртен случај. Првите зарзени лица беа откриени по нивното враќање од аџилак во Саудиска Арабија.

Оваа поранешна советска република со население од приближно шест милиони, што се граничи со Кина, е првата земја кој доби итна помош за борба со пандемијата од Меѓународниот монетарен фонд. ММФ минатата недела одлучи на Киргистан да му додели помош од околу 121 милиони долари.

Би можело да ве интересира

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

А1он

Белгиската министерка за здравство се појави во Парламентот со необична маска

А1он

351 нов случај на Ковид-19 во Србија, 11 луѓе починале во изминатиот ден

А1он

Швајцарски лекар: Визирот не нуди заштита од Ковид-19

А1он

Црвена тревога во Токио поради коронавирусот

А1он

Бразилските училишта за самба ќе го откажат учеството на карневалот во Рио ако нема вакцина за Ковид-19

А1он