Кипарската православна црква ја призна автокефалноста на Украинската православна црква

Од:

Кипарската православна црква ја призна Православната црква на Украина како автокефална и таа е трета црква од православниот свет што го стори тоа, по Грчката црква и Александриската патријаршија.

На литургијата вчера, кипарскиот архиепископ Хрисостомос за првпат го спомна името на митрополитот на Киев и цела Украина, Епифаниј, со што, како што се наведува, официјално ја признава православната црква на Украина

Украинската црква се заблагодари на Кипарската црква за признавањето.

Би можело да ве интересира

Кипар воведува полициски час

Ана Ололовска

Турција ја одби резолуцијата на ЕП за Кипар како „уцена“

Ана Ололовска

Рекордни 12.363 тестови за еден ден на Кипар, потврдени 268 случаи на Ковид-19

Ана Ололовска

Ердоган: Кипар се состои од две одделни држави

Ана Ололовска

Кипар воведува полициски час

Ана Ололовска

Министерот за надворешни работи на Кипар во самоизолација

Ана Ололовска