Кипар: 10.000 коронавирус тестови за вработените во некои бизниси

Од:

Министерството за здравство на Кипар почна нова програма за тестирање на 10.000 вработени кои имаат директен контакт со клиентите од бизнисите што почнаа со работа во втората и третата фаза од укинувањето на рестриктивните мерки во земјата.

Во конкретната група се вклучени вработените во библиотеките, музеите и археолошките локалитети, во моловите и трговските центри, во хотелите и туристичките објекти, во фитнес центрите, како и во угостителските објекти во внатрешниот дел, кои имаат можност сами да се пријават.

Досега во рамките на програмата направени се 337 анализи, а закажани се 1.022 термини за тестирање.

Би можело да ве интересира

Британија во солзи – учителка не стигна да одржи ниту еден час, коронавирусот ја покоси на 25-от роденден

Жарко Настоски

СЗО ги советува бремените жени да не ја примаат вакцината на Модерна, освен ако се навистина загрозени

Ана Ололовска

772 нови случаи на Ковид-19 во Бугарија

Ана Ололовска

Иран ја одобри руската вакцина Спутник V

Ана Ололовска

Јужноафриканскиот вид на коронавирусот пристигна во Тирол

Ана Ололовска

Ардерн: Границите на Нов Зеланд ќе бидат затворени на подолг период

Ана Ололовска