Кинезите вчера почнаа изградба на болница – ќе биде готова за десетина дена

Од:

Во кинескиот град Вухан забрзано се гради нова болница со 1000 кревети, каде би требало да се лекуваат заболените од коронавирусот.

На фотографиите се забележуваат багери како ја порамнуваат земјата, и темелите не се готови.

Но, според најавата на кинеските власти, стационарот ќе биде готов до 4 февруари.

Десетици багери и друга механизација почнаа со работа вчера навечер.

Ова не е првпат во Кина да се гради цела болница за само десетина дена. Кога во 2003 година изби епидемијата на САРС, од која починаа 774 лица, во Пекинг за една седмица беше изградена болница.

Би можело да ве интересира

Кина испраќа 100.000 патки во борбата против скакулците во Пакистан

Ана Ололовска

Кинескиот град Шенжен ќе забрани конзумација на кучиња и мачки поради новиот коронавирус

Ана Ололовска

Кинески град дава по 1400 долари за сомнителни случаи кои сами ќе се пријават

Ана Ололовска

Кина минатата година доби нови 182 милијардера, а САД 59

Ана Ололовска

Бројот на починати од коронавирус во Кина продолжува да се намалува

Ана Ололовска

Санкции од САД за Кина, Ирак, Русија и Турција поради кршење на договорот за нуклеарно оружје

Ана Ололовска