Кинеските Синофарм и Синовак сакаат да бидат дел од Ковакс

Од:

Кинеските производители на вакцини – Синовак, Синофарм и Кансино Био – поднеле барање да бидат дел од Ковакс системот, глобална програма организирана од Светската здравствена организација, изјави денеска кинеската министерка за надворешни работи Хуа Чунјинг.

Освен 172 земји во светот, дел од Ковакс се и вакцините Иновио (САД, фаза 2), Модерна (САД, фаза 3), КјурВак (фаза 1), Институтот Пастер/Мер, Тем/САД/Австрија (претклиничка фаза), АстраЗенека/Оксфорд (Фаза 3), Универзитет Хонг Конг (Фаза 3), Новавакс (Фаза 1), Кловер Бајофармацеутикалс (Фаза 1), Универзитет Квинсленд (Фаза 1), пишува на веб-страницата на Светската здравствена организација (СЗО).

Се додава и дека уште девет кандидати се во фаза на проценка за влегување во системот Ковакс – две вакцини од Кина, две од САД, една од Јужна Кореја, една од Велика Британија и една глобална.

Би можело да ве интересира

Русија и СЗО разговараа за итно одобрување на вакцината против Ковид-19, Спутник V

Ана Ололовска

EK: Од САД ќе бараме да дозволат извоз на договорените вакцини за ЕУ

Ана Ололовска

Вучиќ: Сите се заинтересирани за кинеските вакцини, но Србија не може да ги извезува

Ана Ололовска

Голема викенд акција за вакцинирање во Франција

Ана Ололовска

Далај Лама ја прими првата доза од вакцината против Ковид-19

Ана Ололовска

Во САД вакцинирани повеќе од 28 милиони лица

Ана Ололовска