Кинеските научници веќе нема да ја разгледуваат верзијата дека коронавирусот излегол од лабораторија

Од:

Кинеските научници веќе нема да ја разгледуваат верзијата дека коронавирусот настанал во лабораторијата во Вухан се додека не се добијат евентуално нови податоци, изјави во денешното интервју за Глобал тајмс Лианг Вангјан, шеф на групата кинески експерти вклучени во мисијата на СЗО испратен во Вухан да го испита потеклото на вирусот.

По посетите на Институтот за вирусологија во Вухан и други локални медицински центри, теренски и теренски истражувања, групата се согласи дека е слабо веројатно дека вирусот излегол од лабораторија. Затоа, во иднина, мисиите за проучување на потеклото на коронавирусот повеќе нема да се фокусираат на оваа област, освен ако не се појават нови податоци, рече Лианг.

Тој потсети дека експертите беа едногласни за уште четири други точки: најраниот случај на Ковид-19 е регистриран на 8 декември; пазарот на морски плодови во Вухан одигра важна улога во избувнувањето на болеста; снабдувањето со замрзната храна може да влијаело на ширењето на вирусот; коронавирусот е од животинско потекло и најверојатно се пренел на луѓето посредно.

На 16 март, портпаролот на СЗО Кристијан Линдмаер изјави дека извештајот на меѓународната експертска мисија што ја посети Кина во јануари и февруари може да биде објавен следната недела.

Би можело да ве интересира

Се појавија нови информации за потеклото на короната: СЗО бара Кина да ги објави

Катерина Павлова-Николовска

СЗО до Американците: На која основа тврдите дека коронавирусот дошол од лабораторија

Ана Ололовска

Кинеските власти прогласија „решителна победа“ над Ковид-19

СЗО објави публикација со листа на лекови кои треба да се подготват во случај на нуклеарен напад

Извршниот директор на фондацијата Гејтс најави најголем годишен буџет досега

А1он

На 27 јануари седница на СЗО за оправданоста на вонредната здравствена ситуација поради Ковид-19

А1он