Кинеските авиони и бродови ја преминаа линијата на раздвојување, војската на Тајван подготвена да одговори

Од:

Министерството за одбрана на Тајван соопшти дека утринава повеќе кинески бродови и авиони ја преминале демаркационата линија.

Тајван ги нарече воените вежби на Кина многу провокативни „без разлика дали станува збор за лансирање балистички ракети или намерно преминување на централната линија на теснецот“.

„Придржувајќи се до принципот на подготовка за војна, а не за барање војна, националната војска ќе работи заедно за цврсто да ги брани суверенитетот и националната безбедност“, се вели во тајванската изјава.

Тајванското Министерство за одбрана соопшти дека нивната војска подигнала авиони, испратила бродови и распоредила копнени ракетни системи за да ја надгледуваат ситуацијата откако кинеските авиони и бродови утринава повторно ја преминале средината на Тајванскиот теснец додека Кина спроведува големи воени вежби во зоните околу Тајван.

Војската на Тајван ќе се подготви за борба, но нема да бара војна, додаде Министерството за одбрана.

Тајванската претседателка Цаи Инг-вен и се обрати на јавноста велејќи дека војската на Тајван е подготвена да одговори доколку е потребно.

Таа тоа го соопшти на својот официјален Твитер профил.

„Нашата влада и војска внимателно ги следат воените вежби на Кина и операциите за информативна војна, подготвени сме да одговориме по потреба. Ја повикувам меѓународната заедница да го поддржи демократскиот Тајван и да ја запре секоја ескалација на регионалната безбедносна ситуација“, рече Цаи Инг-вен. .

Би можело да ве интересира

Пожар избувна во рудник за јаглен во Кина, најмалку 16 загинати

А1он

Шеф на кинеска осигурителна компанија е осуден на доживотен затвор поради корупција

(ВИДЕО) Драма во Кина: Избегаа 75 крокодили, никој не знае каде се, полицијата доби наредба да пука

Кинезите осудија на доживотен затвор американски шпион, кој работел незабележано со децении

75 крокодили избегаа од поплавена фарма во Кина и слободно шетаат низ град

Јужна Кореја и се закани на Кина: Не може да се толерираат промени во Јужното Кинеско Море

Катерина Ѓуровски