Кинески сили се собрани на стадион близу Хонгконг

Од:

Кинески сили најверојатно воена полиција регистрирани се денеска на стадион во град во близина на Хонгконг.

Според западни медиуми се работи за „неколку илјади лица во униформи опкружени со воени возила“.

Во близина на стадионот во градот Шенжен регистрирано е присуство и на воени камиони и борбени транспортери.

Градот се Шенжен се наоѓа на помалку од седум километри од границата со Хонгконг.

По две месеца продемократски протести во Хонгконг, Пекинг испрати во изминатите денови сигнали дека може да се вмеша за да се врати редот во поранешната британска колонија.

Кинеската армија има неколку илјади војници во Хонгконг, но не е предвидено да се вмеша во внатрешните работи на автономниот регион. Тоа може да се случи по барање на локалните власти.

Главниот уредник на Глобал тајмс, Ху Сиџин изјави дека военото присуство во Шенжен е знак дека Кина се подготвува да интервенира во Хонгконг.

Би можело да ве интересира

Вашингтон бара кинеските дипломати да го информираат за состаноци во САД

Ана Ололовска

Кина се закани со одмазда за американските конгресни документи за Хонг Конг

Ана Ололовска

Дојче Банк вмешана во корупциски скандал во Кина

Ана Ололовска

САД ја повикаа Кина да помогне околу Северна Кореја

Ана Ололовска

Непал и Кина заеднички ќе го мерат Монт Еверест

Ана Ололовска

Кина бара прекин на воените дејства на Турција во Сирија, САД со „моќни“ санкции поради турската офанзива

Ана Ололовска