Кинески авиони повторно ја преминаа централната линија во Тајвански Теснец

Од:

Кинеската Народноослободителна армија денеска соопшти дека почнува нови вежби на море и во воздух во близина на Тајван.

dobivaj vesti na viber

Најавата уследи еден ден по завршувањето на големата воена вежба со употреба на боева муниција во близина на Тајван.

Тајванското Министерство за одбрана денеска соопшти дека повеќе од 20 воени авиони на кинеската армија ја преминале така наречената централна линија во Тајванскиот Теснец.

Во воената вежба учествуваа осум борбени авиони Су-30, шест борбени авиони Ј-11 и четири ловци Ј-16, два ловци-бомбардери ЈХ-7 и еден противподморнички хеликоптер Ка-28.

Источната борбена команда на Народноослободителната војска на Кина на социјалната мрежа Веибо објави дека ќе вежба нападите против подморници и напади на море.

Кинеското Министерство за надворешни работи соопшти дека Тајван е дел од Кина и дека Кина спроведува воени вежби „на своја територија“ на отворен, транспарентен и професионален начин.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Предупредување од Кина: Можна е нуклеарна војна, Европа ќе се тресе

Катерина Павлова-Николовска

На Тајван почна со работа прв телевизиски канал на англиски јазик

А1он

Русија го обнови главниот гасовод кон Кина

А1он

ВИДЕО: Драматично спасување на момче кое виси од балкон на седми кат во Кина

А1он

ВИДЕО: 17 лица загинаа во пожар во кинески ресторан

А1он

Претседателот на Кина во јавност по неколкудневно отсуство

Ана Ололовска