Кинески авиони и бродови изведуваат симулиран напад врз Тајван

Од:

Кинески авиони и бродови утринава спроведоа вежби за симулација на напад врз главниот остров во Тајван, јави тајванското Министерство за одбрана, а пренесуваат британските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Министерството соопшти дека неколку групи кинески авиони биле откриени во Тајванскиот теснец и дека некои ја преминале централната линија.

Во соопштението се додава дека војската на Тајван издала предупредување и ги ставила во состојба на готовност патролните сили за воздушно извидување, поморските бродови и проектили за да се справи со ситуацијата, а доцна синоќа истрелало проектили за да предупреди седум беспилотни летала кои леталет над тајванските острови Кинмен и неидентификувани авиони кои летале над островот Мацу.

Министерството соопшти дека војниците се во состојба на готовност во двете области, кои се наоѓаат недалеку од брегот на континентална Кина, пренесуваат британските медиуми.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Тајван ги заврши дводневните вежби и најави нови за септември

Ана Ололовска

Кинеската армија соопшти дека ги завршила задачите околу Тајван, но и оти продолжува со патроли

„Гардијан“: Во Кина се шири нов вирус, заразени десетици лица

Кина ќе го освои Тајван за 48 часа, научи од грешките на Русија – анализираат британските медиуми

Катерина Павлова-Николовска

Тајван спроведува артилериски вежби

Ана Ололовска

Кинески авиони повторно ја преминаа централната линија во Тајвански Теснец

Ана Ололовска