Кинеска сонда ги испрати првите слики од Марс

Од:

Кинеската сонда Тјанвен-1 ја испрати првата слика од Марс, соопшти денеска Кинеската вселенска агенција.

Тјанвен-1 беше лансирана во јули и се очекува да влезе во орбитата на Марс околу 10 февруари, а планот на мисијата е да слета на површината на „црвената планета“, пренесува Гардијан.

Фотографијата е направена на 1,1 милиони километри од планетата.

Тјанвен-1 тежи пет тони и носи ровер кој треба да ја истражува површината на Марс.

Кина се надева дека ќе го спушти роверот во мај во областа Утопија, местото кое некогаш било погодено од голем објект.

Гардијан додава дека Кинезите инвестирале милијарди долари во вселенската програма, која е под надзор на армијата, а нивниот план е да се изгради вселенска станица во орбитата на Земјата до 2022 година.

Би можело да ве интересира

Секоја година, 5.200 тони вселенски прав паѓаат на Земјата

Ана Ололовска

Ракета „Сојуз“ полета во чест на Гагарин кон МВС

Ана Ололовска

Русија потврди соработка во вселената со САД до 2030 година

Ана Ололовска

ВИДЕО: Лансирани 36 британски сателити со руската ракета „Сојуз“

Ана Ололовска

Метеороид прелета над САД со благ, но морничав татнеж

Ана Ололовска

Роверот „Истрајност“ за првпат се придвижи, во кратерот на Марс именуван по босанско село

Жарко Настоски